Rosnące ceny energii elektrycznej, dostępność dotacji i zwiększona świadomość ekologiczna doprowadziły do wzrostu liczby osób decydujących się na instalację systemów fotowoltaicznych. Zazwyczaj inwestycja ta zwraca się w ciągu kilku lat. Istnieje jednak kilka czynników, na które należy uważać, a które mogą skutkować przepłacaniem. Czego należy unikać planując instalację systemu fotowoltaicznego? Jak nie dać się oszukać?
Z początkiem roku wprowadzenie opłaty mocowej, wzrost opłaty OZE oraz spodziewany wzrost opłat dystrybucyjnych znacząco wpłyną na wysokość rachunków za energię elektryczną. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Szczególnie istotna jest opłata mocowa, której wysokość zależy od ilości energii pobranej z sieci energetycznej. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznej pozwala na wyprodukowanie dużej części energii elektrycznej potrzebnej dla naszego gospodarstwa domowego lub firmy. Oznacza to, że instalacja systemu fotowoltaicznego staje się jeszcze bardziej opłacalna. Posiadanie własnego systemu pozwala na znaczne oszczędności. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na naturalną energię, która po kilku latach może zwrócić się ze sporym zyskiem.
Jednak należy zdawać sobie sprawę, że nie wystarczy skorzystać z usług dowolnej firmy oferującej efektywność energetyczną. Dzięki różnym możliwościom dofinansowań, decyzja o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej jest jeszcze bardziej opłacalna. Niemniej jednak, każda inwestycja nie gwarantuje znacznych oszczędności. Zaleca się skonsultowanie kilku aspektów z ekspertem, zanim podejmie się ostateczną decyzję o instalacji.
Upewnij się, czy przedsiębiorstwo nie jest spółką korporacyjną.
Montaż instalacji fotowoltaicznych jest obecnie oferowany przez coraz więcej firm w różnych cenach. Duże korporacje, dzięki znacznym środkom marketingowym, szybciej docierają do klientów, ale do ceny swoich usług doliczają wysokie marże. Małe, wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak Frankiewicz Energy, nie muszą sztucznie zawyżać cen. Możemy oferować najwyższej jakości produkty i usługi w najbardziej atrakcyjnych cenach. Warto również pamiętać, że choć wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej nie wymagają konserwacji, to okresowe przeglądy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Większość z nich można wykonać samodzielnie, ale w razie jakichkolwiek pytań można skontaktować się z nami w celu uzyskania wsparcia.
Sprawdź, czy instalacja odbywa się bez pośrednictwa osób trzecich.
Wzrost popularności fotowoltaiki doprowadził do świadczenia powiązanych usług przez firmy konsultingowe, dla których sprzedaż paneli i falowników jest tylko częścią ich działalności. Co to oznacza dla klienta? Oznacza to otrzymanie kompleksowej oferty obejmującej analizę lokalizacji i wielkości instalacji, pomoc w uzyskaniu dotacji, ale także wysoką marżę za produkty i usługi, a także podwykonawstwo instalacji. Posiadanie własnego doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu instalacyjnego znacznie ułatwia konserwację, zapytania lub wszelkie kwestie. Zapewnia również zgodność ze wszystkimi normami bezpieczeństwa.
Jak uniknąć przepłacania? Zapytaj sprzedawcę o źródło komponentów do instalacji fotowoltaicznej i proces instalacji.
Czy to jest to samo, ale droższe?
Na rynku można znaleźć wiele firm oferujących panele fotowoltaiczne i falowniki po wyższych cenach niż rynkowe, twierdząc, że są one wyższej jakości. Nie pozwól się nabrać. Zanim zdecydujesz się na zakup, porównaj dostępne opcje.
Zarezerwuj spotkanie na nieodpłatne spotkanie z doświadczonym ekspertem ds. energetyki. Otrzymasz informacje o:
- Jak krok po kroku przebiega proces wyboru i instalacji odpowiedniego systemu?
- Jak uzyskać wsparcie finansowe?
- W jaki sposób można wybrać najlepszą ofertę?
- Jaki będzie koszt inwestycji?
- Jak wygląda procedura rozliczeń z zakładem energetycznym?