Automatyka przemysłowa jest obecnie najszybciej rozwijającym się działem inżynierii elektrycznej, gdyż coraz większe potrzeby produkcyjne wymuszają zwiększenie wydajności i szybkości linii produkcyjnej, przy zachowaniu jak największej powtarzalności i bezawaryjności działania.

Zautomatyzowana produkcja jest obecnie dla firm standardem działania niezbędnym, by prowadzić konkurencyjną działalność, zaś roboty przemysłowe na liniach produkcyjnych są jednym z najbardziej istotnych elementów przedsiębiorstw. Pracę, którą dawniej musiałoby wykonywać kilku pracowników, dziś powierzymy jednej maszynie. Nowoczesna linia usprawnia produkcję i pozwala na sprawną kontrolę całego procesu. Maszyny mogą pracować całą dobę z jednakową dokładnością, bez zmęczenia i pomyłek – rolą człowieka jest obecnie jedynie kontrola i konserwacja maszyn, dzięki czemu można produkować taniej, więcej i szybciej, a także minimalizować kosztowne przestoje produkcji, więc wprowadzanie automatyki przemysłowej w firmach stało się logiczną koniecznością.

Zobacz pełną ofertę

Obsługa cyklu produkcyjnego, nadzór i zarządzanie nim powinny być w miarę możliwości uproszczone i przyjazne dla użytkownika. Dzięki automatyce i liniom produkcyjnym stworzonym z robotów wydajność przedsiębiorstw rośnie z roku na rok. W Polsce pracuje już ponad 16 tysięcy robotów (dane Międzynarodowej Federacji Robotyki) i liczba ta rośnie. Większość z nich pracuje oczywiście w przemyśle automotive, niemniej także inne branże powoli wdrażają nowe rozwiązania. Polska jest 14 rynkiem na świecie pod względem sprzedaży robotów. Od 2021 roku wprowadzanie automatyki stało się jeszcze bardziej opłacalne z powodu ulgi na robotyzację, pozwalającej na odliczenie 50% kosztów poniesionych na takie inwestycje – chociażby koszt zakupu lub leasingu robotów i cobotów, zakupu oprogramowania i osprzętu, urządzeń BHP oraz szkoleń dla pracowników.

Czym jeszcze się zajmujemy?

Klimatyzacja

Oprócz robotów i linii produkcyjnych zajmujemy się również przemysłowymi systemami klimatyzacji, niezbędnymi w fabrykach, biurach, restauracjach czy supermarketach. Systemy takie są niezbędne, zwłaszcza przy obecnym ocieplaniu się klimatu i temperaturach letnich przekraczających 40 stopni Celsjusza. Klimatyzator najnowszej generacji powinien być energooszczędny oraz zapewniać pełen zakres regulacji pozwalającej osiągnąć komfort cieplny. Podążając za światowymi trendami, najważniejsza staje się obróbka powietrza również pod kątem jego jakości i składu. Coraz więcej w naszym społeczeństwie jest alergików i to właśnie pod ich kątem specjaliści z branży opracowują systemy filtrujące. Nagłośnienie problemu smogu z pewnością również przełoży się na większą uwagę temu tematowi. Dużą uwagę przywiązuje się również do głośności pracy urządzenia — coraz cichsze jednostki to konieczność. Design na najwyższym światowym poziomie nie dziwi już nikogo. To, co ładnie opakowane zawsze lepiej się sprzedaje, a przecież jednostka wewnętrzna jest stale na widoku — musi więc pasować do wnętrza pomieszczenia. Urządzenia charakteryzujące się wysokim wskaźnikiem efektywności energetycznej również w funkcji grzania (nawet przy temperaturze -25°C) mają szansę podbić rynek zwłaszcza w naszym klimacie. W ciągu dekady spadek kosztów zakupu oraz montażu klimatyzatorów upowszechnił tę instalację. Ponadto nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne — oczyszczają, jonizują, regulują wilgotność i temperaturę powietrza, a nawet grzeją. Rynek HVAC (ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja) rośnie w Polsce w tempie mniej więcej 5-6% rocznie. Dotyczy to oczywiście również domów prywatnych, gdzie klimatyzator/jonizator/oczyszczacz powietrza jest coraz częściej jednym z niezbędnych sprzętów domowych, bez jakich nie wyobrażamy sobie komfortowego życia.

Odnawialne źródła energii

A jeśli jakaś technologia przeżyła w roku 2020 prawdziwy boom, to oprócz fotowoltaiki na pewno były to pompy ciepła – w porównaniu z rokiem 2019 osiągnęły one aż 99% wzrostu, zwłaszcza pompy powietrzne rewersyjne, typu powietrze/woda. Nowa wersja programu Czyste Powietrze, który oferuje ulgi na projekty termomodernizacyjne, jest jedną z przyczyn tego wzrostu, ponieważ możliwe jest otrzymanie różnorakich dotacji na nowe technologie z tej branży, nawet do 45% wartości inwestycji. Udział tych nowoczesnych urządzeń w rynku będzie rósł wykładniczo, gdyż z roku na rok przepisy dotyczące ekologiczności posiadanych instalacji cieplnych będą coraz ostrzejsze, a klasyczne metody grzewcze, chociażby węgiel – stopniowo eliminowane. Strategia KE podkreśla, iż w UE do 2030 roku udział pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wzrośnie do 40%, a do 2050 roku 50-70%. Ponadto wskazuje na równie istotny potencjał dużych pomp ciepła w budownictwie komercyjnym – w którym udział w 2030 osiągnie 65%, a do 2050 nawet 80%, ponadto duży potencja zastosowania w sieciach ciepłowniczych i przemyśle. W opublikowanym niedawno raporcie PORT PC wskazał, iż w Polsce również będzie kontynuowany trwający od kilka lat wzrost. Obecnie wynosi on niecałe 3% wszystkich budynków jednorodzinnych, a do 2030 roku wzrośnie do poziomu 23% w wariancie optymistycznym. Przy zapewnieniu optymalnych warunków wsparcia sprzedaży i rozwoju technologii, liczba pracujących pomp ciepła zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach jednorodzinnych w Polsce w 2030 roku może przekroczyć 2 mln sztuk. Warto więc już teraz zaplanować takie inwestycje, czy to na etapie nowej budowy, czy przy okazji remontu i modernizacji budynków już istniejących.

Napędy i silniki

Napędy do bram to rozwiązanie, które pojawiło się na polskim rynku kilkanaście lat temu, stanowiąc z początku luksus, na który decydowało się niewiele osób, zaś obecnie jest coraz częściej stosowane zarówno w przypadku zakładów pracy, fabryk, bram na posesjach przy domach jednorodzinnych, wjazdów na osiedla strzeżone oraz terenów instytucji prywatnych i państwowych. Spadek cen takich napędów sprawił, że są one w zasięgu każdego klienta. Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na bramę napędzaną elektrycznie chociażby ze względów bezpieczeństwa i zwiększenia własnego komfortu – bramę taką można otworzyć bez wychodzenia z pojazdu, zdalnie za pomocą pilota o zasięgu od kilku do nawet kilkunastu metrów. Jest to przydatne zwłaszcza zimą, jeśli wnętrze samochodu chcemy opuścić dopiero w ciepłym garażu, albo podczas opadów deszczu. Istotny jest również aspekt bezpieczeństwa – po zmroku nie musimy wychodzić z pojazdu na ciemnej ulicy, możemy otworzyć bramę wjazdową, a potem garażową jednym kliknięciem. Kolejnym atutem bram automatycznych jest to, że utrudniają one potencjalne wtargnięcie na posesję – bramę z napędem można otworzyć wyłącznie za pomocą pilota, a ręczne otwarcie bramy (na przykład w przypadku braku zasilania) może nastąpić dopiero po zwolnieniu specjalnej blokady, która służy jako awaryjne odłączenie napędu od bramy. Otwarcie z zewnątrz bramy wyposażonej w napęd jest znacznie trudniejsze, niż włamanie się na posesję nie zabezpieczoną w ten sposób. Jak więc widzimy, montaż takiej bramy nie jest jedynie nowobogacką fantazją, a sensownym i przemyślanym rozwiązaniem, rozsądną inwestycją na lata, zwłaszcza przy wyborze renomowanej marki napędu.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym Specjalistą!

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:00

+48 503 863 333