Pandemia zmieniła prawie każdy aspekt życia, szczególnie jednak widać to w sprawach gospodarczych i w finansach, ponieważ szybko okazało się, ile warty jest pieniądz papierowy. Do marca 2021 Polacy wycofali z lokat ponad sto miliardów złotych, co oznacza agonię tego sposobu oszczędzania i inwestowania. W Polsce po trzykrotnej obniżce stóp procentowych są one najniższe w historii, co przełożyło się na niemal zerowe oprocentowanie lokat bankowych. Dodając do tego inflację, która według Eurostat wyniosła w Polsce 3,6 procent i postawiła nas na niechlubnym, pierwszym miejscu na podium wśród krajów EU, z każdym miesiącem, gdy nasze oszczędności leżą na koncie bankowym, tracimy je w rekordowym historycznie tempie.

Jeśli chcemy więc zainwestować nasze wolne środki w coś bardziej pewnego, dobrze jest pomyśleć chociażby o różnych surowcach naturalnych – złocie, srebrze, platynie czy kamieniach szlachetnych. Nie będą one podlegać wahaniom charakterystycznym chociażby dla akcji spółek, czy bitcoina. Oczywiście, surowce naturalne klasyfikują się raczej jako środki inwestycji długoterminowej, nie powinny być głównym elementem portfela inwestycyjnego, a jedynie jego dopełnieniem, np. jako 20-30% wszystkich środków.

 

Prognozy odnośnie wzrostu cen wszystkich kruszców potwierdziły się, w niepewnym gospodarczo 2020 roku Polacy nabyli dwukrotnie więcej złota inwestycyjnego, co rok wcześniej, co spowodowało wzrost średnio 1,5-2 tysiąca złotych na uncji – 7 sierpnia ubiegłego roku padł historyczny rekord: 2061,5 dolara za uncję. Od tamtego czasu nastąpiła lekka korekta cen, niemniej dalej utrzymują się one na rekordowym poziomie. A ponieważ najbliższe miesiące, a nawet lata nie zapowiadają się bezpiecznie, jeśli chodzi o gospodarkę – inwestorzy podbiją zapewne ceny surowców, poszukując w miarę bezpiecznej alternatywy dla klasycznego pieniądza.

            Także ceny srebra podskoczyły w trakcie pandemicznej paniki ponad dwukrotnie, a analitycy Bank of America przewidują dalsze wzrosty, do 35 USD w tym roku i aż do 50 USD w latach kolejnych. Srebro jest ponadto użyteczne w przemyśle RTV, AGD i GSM, dokąd idzie połowa jego wydobycia. Jest ono znakomitym towarem dla początkujących inwestorów, gdyż próg wejścia jest o rząd wielkości mniejszy, już za kilkadziesiąt złotych możemy nabywać np. klasyczne, cieszące oko monety dolarowe, lub sztabki o różnych wagach.

            W przypadku samych monet, zwłaszcza starszych, oprócz wartości samego kruszcu mamy dodatkowo wartość dodaną – numizmatyczną, często kilkukrotnie większą niż sama cena metalu. Złote i srebrne dolarówki, carskie ruble, austriackie dukaty czy słynne Krugerrandy – te monety zostaną w razie pilnej potrzeby spieniężenia przyjęte w skupie przez każdy kantor i lombard na świecie.

Oczywistym jest że banki są ostatnimi miejscami gdzie opłaca się trzymać pieniądze, zwłaszcza w ostatnich latach. Inflacja szybuje w górę a oprocentowanie kąt i lokat spada poniżej wszelkiego rozsądku oferując marne dziesiąte części procenta w skali roku.

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym Specjalistą!

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:00

+48 503 863 333